Blog

Očami Michaely: 5 dôvodov, prečo sa oplatí navštíviť Budapešť

Budapešť – mesto wellnessu a zábavy. To je najčastejší prívlastok hlavného mesta Maďarska. V tomto blogu vám chcem povedať, prečo toto mesto na svojich poznávacích výletoch určite nevynechať. A to z pohľadu insidera.

V Budapešti žijem už šiesty rok. Nechystám sa tu prežiť celý život, ale viem, že keď príde čas posunúť sa ďalej, určite sa sem budem rada vracať. Za šesť rokov som sa v rámci Budapešti presťahovala dvakrát. Najprv som žila štyri roky na strane Pešti. Úplne v centre všetkého diania. Uprostred majestátnej histórie, ale aj uprostred zábavy. Až prišiel čas stiahnuť sa trochu do ticha na stranu Budy. Lebo sa medzi Budapešťanmi hovorí, že, kto sa chce baviť, žije v Pešti a kto chce oddychovať, žije na Bude. Hádam nemusím opakovať, že Budapešť tvoria dve časti, ktoré oddeľuje Dunaj. Buda a Pešť. Tak už druhý rok skúmam Budu a viem porovnať. Tu je teda mojich 5 dôvodov, prečo sa sem budem rada vracať.
 Očami Michaely: Všetko, čo potrebujete vedieť o výbere dovolenky.

 

Dovolenkových destinácií je neúrekom. Každá z kamošiek chváli inú dovolenku. Ako si tak vybrať správne a nezblázniť sa pritom (ani potom)? Mali by ste si určite zodpovedať tieto otázky.

 

S kým cestujem?

Ak sa chystáte na dovolenku sám, je to najjednoduchšie. Nemusíte sa nikomu prispôsobovať. A vôbec sa nebojte, že sa budete na dovolenke nudiť. Otvárajú sa vám dvere nekonečného poznania... vlastnej duše, nových kamošov, samozrejme, že i danej destinácie.

 

Cestujeme za poznaním...

 

Komplikovanejšie to začína byť, keď cestujete s deťmi. Určite vám neodporúčam voliť iba lacnejšiu verziu (aby ostalo na kolotoče, suveníry, cukrové vaty a ďalšie detské požiadavky). Ak si vyberiete ubytovanie čo najbližšie na pláži, resp. v centre mesta pri mestskej turistike, budete ďakovať každý deň. Verte mi, s dcérou cestujem odmalička. Vlakom išla prvýkrát v troch mesiacoch, lietadlom asi v ôsmich. Viete, ako to je s deťmi, kým sú vychystané (a neexistuje, aby niečo nezabudli) miniete kopec času, kým sa dopravíte upotení na miesto činu, rozumej oddychu, už sa vám ani oddychovať nebude chcieť. Pri výbere ubytovania však dajte pozor, aby bolo nielen v centre, ale zároveň mimo hlučných miest, pokiaľ vaše deti v noci vyžadujú ticho. Diskotéka v susedstve vám asi na pohode nepridá. A aby som nezabudla. Celý deň iba ležať na pláži či pri bazéne 7 dní v týždni.... Bude to vaše deti baviť? Skontrolujte, čo iné sa dá v blízkosti ešte robiť a aká atrakcia zaujme vašu rodinu. Ak vás láka Santorini, vezmite tam radšej iba manželku. Krásny ostrov, ale bez detí. Raj zaľúbených motorkárov. Že na motorke nejazdíte? Tam začnete, verte mi.

 

S kamošmi to nemusí byť o nič jednoduchšie. Zvážte či ste skôr akčné tipy a neprekáža vám ubytovanie v úplnom centre zábavy, a teda oželiete aj nejaké to nočné ticho. Alebo túžite po relaxe na samote?

 

S rodičmi či svokrovcami? No neviem... Môžu to byť skvelí ľudia, no ak ste predtým všetci spolu neabsolvovali nejaký kratší víkendový pobyt, určite hneď nechoďte na dvojtýždňovú dovolenku.

 

Dovolenka s rodičmi

 

Kedy cestujem?

Sú šťastlivci, ktorí sa môžu na dovolenku vydať v ktoromkoľvek čase. Nie sú viazaní na letné prázdniny. Ak patríte do tejto skupiny, neváhajte a vyberte sa na dovolenku mimo hlavnej sezóny. Máj – jún či september – október sú krásne mesiace. Netlačíte sa medzi davmi turistov, ceny sú lacnejšie a počasie stále príjemné. Pri ceste do exotiky môže byť ale všetko inak. Vybrať sa na Maldivy v máji... Aby ste tam potom nemokli. Skontrolujte si pred cestou, aké počasie je pre vašu vysnívanú destináciu v čase vášho pobytu typické.

 

Kto zájazd organizuje?

Podľa zákona o cestovnom ruchu môže zájazdy organizovať iba cestovná kancelária. Nikto iný. A cestovná kancelária má zo zákona povinnosť mať uzatvorené poistenie proti úpadku. Slúži na to, aby v prípade, keď sa cestovka dostane do platobnej neschopnosti (úpadku), stratu nahradí dovolenkárovi poisťovňa. Patrí sem napr. aj vrátenie peňazí, ak sa zájazd neuskutoční. Nebojte sa od cestovky žiadať Garančný list. Možno má zájazd neodolateľné fotky, možno je cena bezkonkurenčná, ale radšej sa minútku spýtať na poistenie než sa potom nevedieť dovolať pomoci. Idete na fitnes pobyt či joga pobyt? Spýtajte sa inštruktora, či mu pobyt organizuje cestovná kancelária. Ak nie, riskuje pokutu nielen on, ale čo je horšie, aj Vy. Vy teda nie pokutu, ale ak by sa nedajbože na pobyte niečo stalo, je to len vaša zodpovednosť. Storno, reklamácie...? Obávame sa, že všetko by bolo na dobrej vôli inštruktora.

 

Joga na pláži

 

Kde budem bývať?

Tento bod tak trochu súvisí s prvým. Ale doplnila by som ho o fintu, ktorú používam ja. Keď už poznám lokalitu, kam chcem ísť a prečo tam chcem ísť, prichádza na rad preverovanie. Začnem fotkami. Keď je pri ponuke priveľa detailov a nič konkrétne, spozorniem. Je tu síce trikrát nafotená štýlová vázička a príjemná fontánka v parku, 30 fotiek jedla... ale ako naozaj vyzerá izba a okolie hotela? Chcú niečo zamlčať, keď sa zameriavajú iba na takéto detaily? Potom prichádzajú na rad referencie a recenzie. Čítam pozorne. Ak idem na dovolenku s deťmi, čítam hlavne tie recenzie, ktoré zanechali rodiny. Preklikám sa aj na vzdialenejšie referencie, lebo tie prvé bývajú zväčša najlepšie. Veď kto by si už len do výkladu vystavil kritiku? A zavŕšim to s Google maps. Už sa mi stalo, že hotel mal úžasnú polohu, vraj blízko pri mori... ale zamlčali, že na obrovskom kopci, kde vedie len jedna úzka strmá ulička a výstup je dosť náročný... alebo že je pri rušnej hlavnej ceste a poznám aj inú romantiku na dovolenke, než nechať sa ráno budiť zvukom vytrubujúcich kamiónov pod oknom. A podobných pikošiek by bolo viac.

 

Elegancia vidieka

 

Dosť bolo teórie, poďte si vybrať to pravé orechové. Ja sa už sedem rokov chystám na výlet do Albánska. Len tam so mnou nikto nechce ísť. Takže mám ešte jedno odporúčanie... nemajte predsudky. Ale hlavu používajte tiež... kamoška sa o chystá o mesiac do Iránu...

 

Michaela

 

Foto: Pixabay